Prejsť na obsah
Dianie na MTF

Dňa 29.9.2017 bude prebiehať 11. ročník Festivalu vedy -  Európska noc výskumníkov 2017 v Bratislave, na ktorej sa bude už po piatykrát prezentovať aj naša fakulta.  Špeciálnou cieľovou skupinou podujatia sú deti v školskom veku, pričom dôraz je kladený predovšetkým na zvýšenie ich záujmu o štúdium prírodných vied a technických smerov na vysokých školách. Minulý rok sa do festivalu vedy zapojilo viac ako 1 300 vedcov a výskumníkov, skoro 55 000 žiakov a študentov a všetkých podujatí sa zúčastnilo dovedna viac ako 182 000 návštevníkov ( v 5-tich mestách kde podujatie prebiehalo). Hlavný organizátor podujatia - Slovenská organizácia pre výskumné a vývojové aktivityza pomoci Slovenskej akadémie vied, portálu EurActiv.sk a Centra vedecko-technických informácií SR, opäť sľubuje bohatý a maximálne pestrý program, ktorý osloví všetky vekové kategórie a záujmové skupiny.

V roku 2017 (29.9.2017) zabezpečuje účasť fakulty Ústav výrobných technológií s prezentáciou „zaSPINNERuj si s MTF“. Z anotácie našej prezentácie vyberáme: „Aj Ty si stál radu v obchode a chcel si malú pohyblivú hračku - fidget spinner? Malá antistresová pomôcka, ktorú stlačíš medzi dvomi prstami a ona sa roztočí. Nie je síce žiadnou novinkou, no za ostatných pár dní sa stala hitom.Ide o vecičku, ktorá má v sebe ložisko a vďaka nemu sa po roztočení tento vynález krúti poriadnou rýchlosťou. Chceš vedieť a videť ako sa vyrába ? Príď sa pozrieť a ak zodpovieš na 3 otázky, tak si jeden budeš môcť odniesť so sebou. Povieme Ti ako sa dá spinner vyrobiť. Tešíme sa na vás“.

Ložiská do spinnerov nám podarovala firma PIKO, s.r.o. Považská Bystrica – ĎAKUJEME.

Pripravili sme nielen zaujímavú prezentáciu, ale i videonahrávku z výroby spinnerov, budeme predvádzať tlač komponentov na 3D tlačiarni, lisovanie a ďalšie postupy, ktoré priblížia časť sveta technológií malým zvedavcom.

Odborný garant prezentácie MTF STU: doc. Ing. Štefan Václav, PhD. – riaditeľ UVTE
Prezentáciu zabezpečujú: Ing. Ivan Buranský, PhD.; doc. Ing. Ladislav Morovič, PhD., Ing. Marcel Kuruc, PhD., Ing. Martin Bajčičák, PhD.
Organizačný garant: PaedDr. Daša Zifčáková (Oddelenie PR OPOM)
Miesto konania: Stará tržnica, Nám. SNP, Bratislava, 9:00 - 24:00

 

Z minulých rokov:

  • V roku 2016 (30.9.2016) zabezpečoval prezetáciu fakulty Ústav integrovanej bezpečnosti s prezentáciou „Farebný svet vodného skla“. Deti si vyrábali akváriá z vodného roztoku kremičitanu sodného. Odborní garanti z UIBE RNDr. Maroš Sirotiak, PhD. a Ing. Alica Bartošová, PhD. pripravili pre deti súťaž o najlepšie vyrobené akvárium z farebných koralov.
  • V roku 2015 (25.9.2016) prezentoval fakultu Ústav materiálov s prezentáciou „Poznaj materiály okolo seba“. Cieľom  bolo priblížiť deťom materiály, ktoré denne používajú.  Odborný garant doc. Ing. Martin Kusý, PhD. (Ústav materiálov) pripravil 3 typy kovov (oceľ, hliník, karbón), ktoré mohli deti skúšať a hádať. Na ukážku sme mali konštrukcie z bicyklov z týchto kovov, ktoré zapožičal náš partner  KELLYS BICYCLES, s.r.o. Veľké Orvište, a ukážky z použitých materiálov od našich partnerov c2i, s.r.o. Dunajská Streda,  Bekaert Slovakia, s.r.o. Hlohovec.
  • V roku 2014 (26.9.2015) sme sa zúčastnili Noci výskumníkov s prezentáciou „Excelentná fakulta“, ktorú zabezpečil Ústav aplikovanej informatiky, automatizácie a mechatroniky. Robot ústavu rozhodne zvýšil mieru pozornosti najmä malých záujemcov, ktorých bolo na tisíce. Odborný garant: doc. Ing. Michal Kopček, PhD. Udeľovali sme špeciálne diplomy a certifikáty malým nadšencom, ktorí boli nielen úprimne zvedaví, ale i vďační za ocenenia.
  • V roku 2013 (27.9.2013) garantoval účasť fakulty Ústav priemyselného inžinierstva a manažmentu prezentáciou „Mysli jednoducho a kreatívne – be No. 1“, v rámci ktorého predviedol koncepciu „Štandardizácia pracoviska - učenie hrou". Hravosťou, nápaditosťou oslovili pracovníci ústavu malých návštevníkov, ktorí si samozrejme museli všetko vyskúšať.

FESTIVAL VEDY Európska noc výskumníkov je projekt podporovaný novým rámcovým programom Európskej komisie na podporu výskumu, vývoja a inovácií - Horizon 2020, v časti - Marie Sklodowska-Curie actions. Podujatie prebieha vždy počas posledného septembrového piatku v piatich slovenských mestách – Bratislava, Banská Bystrica, Žilina, Košice a Tatranská Lomnica. Vo vybraných priestoroch sú pre návštevníkov pripravené rôzne interaktívne vedecké prezentácie, prednášky, diskusie, výstavy, hudobné vystúpenia, veľkoplošné projekcie a mnohé ďalšie vstupy plné vedy i zábavy.

Vstup na podujatie je zdarma. Pozývame Vás!