Prejsť na obsah
Dianie na MTF

Študenti a pracovníci STU majú teraz k dispozícií plnú verziu MATLABu – skvelého nástroja na inžinierske výpočty a výskum, ktorý používajú najlepšie univerzity na svete. Študenti a zamestnanci ho môžu používať na pracovných a osobných počítačoch aj na mobiloch a absolvovať zdarma certifikované kurzy.

MATLAB je interaktívny nástroj na rozsiahle matematické výpočty, programovanie či počítačové simulácie, ktorý využívajú odborníci z rôznych technických oblastí od robotiky cez informačné technológie, chémiu, biotechnológie, výrobu až po architektúru či stavebníctvo.

MATLAB má akademický pôvod, za jeho vznikom stojí profesor Cleve Moler zo Stanfordskej univerzity. Do komerčnej verzie ho rozvinul so svojimi študentmi, najmä Jackom Littleom, ktorý je dodnes riaditeľom firmy, čo začínala ako univerzitný startup. Prvým klientom bola MIT (Massachusetts Institute of Technology), Technologický inštitút  v Massachusetts, ktorá kraľuje rebríčkom najlepších svetových univerzít.

Dnes má MATLAB tisícky používateľov po celom svete, nie len univerzity, ale aj komerčné firmy – banky a finančné inštitúcie vrátane našej NBS, svetové automobilky ako Volvo, Continental či Mercedes, firmy z oblasti informačných technológií ako Cisco, IBM či Apple či výrobných procesov ako Honeywell, Siemens či Emerson.                                                   

Slovenská technická univerzita v Bratislave MATLAB používala aj doteraz, ale s obmedzeným počtom nástrojov a pre obmedzený okruh laboratórií. Teraz je STU prvou univerzitou na Slovensku a v Česku, kde majú študenti k dispozícií plnú verziu Total Academic Headcount (TAH) MATLABu.

Všetci študenti a aj zamestnanci STU môžu softvér používať na osobných a pracovných počítačoch aj na mobiloch. K dispozícií majú tiež certifikované kurzy, ktoré sú pre študentov ďalším bonusom na pracovnom trhu.

POSTUP AKO INŠTALOVAŤ MATLAB

MATLAB môžu využívať všetky fakulty STU, ponúka viac ako 80 rôznych nástrojov, medzi najpoužívanejšie patria nástroje pre vývoj a výskum riadiacich algoritmov, pre programovanie a optimalizáciu systémov v automobiloch, motoroch, strojoch, robotoch či výrobných linkách, nástroje pre počítačové simulácie a overovanie, nástroje pre štatistiku a strojové učenie, nástroje na prácu s umelou inteligenciou či na spracovanie veľkého množstva dát. V MATLABe napr. vyvíjala automobilka Scania automatický brzdiaci systém pre kamióny, TESLA v ňom vyvíja a testuje systémy autonómneho riadenia a futuristický dopravný systém Hyperloop ho využíva na modelovanie dynamiky a 3D vizualizáciu.