Prejsť na obsah
Dianie na MTF

Prinášame vám obsah najnovších článkov o MTF STU v médiách, ktoré sme zaznamenali za ostatné obdobie:

15.05.2020 Na trnavské Prednádražie umiestnili ďalšie včelie úle

Mestskú včelnicu obývajú včelie rodiny plemena Kranská rakúskej línie Sklenár. Vyhovuje im nadmorská výška Trnavy, okrem toho sú málo agresívne a teda málo bodavé.

https://www.trnavskyhlas.sk/c/28473-na-trnavske-prednadrazie-umiestnili-dalsie-vcelie-ule.htm

15.05.2020 V bývalej botanickej záhrade MTF STU v Trnave funguje od apríla včelnica so štyrmi úľmi

Materiálovotechnologická fakulta STU so sídlom v Trnave sa môže pýšiť uceleným komplexom, ktorého súčasťou je okrem ubytovania, výučbových priestorov, laboratórií, plavárne, či iných športovísk aj Bývalá botanická záhrada. Prodekanka Kristína Gerulová v krátkosti predstavuje záhradu: „V jej priestoroch nájdeme atraktívne sekvojovce mamutie, céder himalájsky a ďalšie viac či menej exotické dreviny. Vo viac ako hektárovej záhrade je pripravený náučný chodník, väčšina drevín je označená informačnými tabuľkami.“

http://www.trnava-live.sk/2020/05/15/v-byvalej-botanickej-zahrade-mtf-stu-v-trnave-funguje-od-aprila-vcelnica-so-styrmi-ulmi/

15.05.2020 V bývalej botanickej záhrade v Trnave pribudla včelnica

Novou včelnicou sa od apríla pýši v Trnave bývalá botanická záhrada Materiálovotechnologickej fakulty (MtF) Slovenskej technickej univerzity (STU). Vznikla vďaka podpore participatívneho rozpočtu mesta, projekt MESttSKÉ FČELY v ňom vlani získal prvenstvo. Jeho autor Martin Michalík v záhrade umiestnil päť úľov.

Čítajte viac: https://mytrnava.sme.sk/c/22404536/v-byvalej-botanickej-zahrade-v-trnave-pribudla-vcelnica.html

15.05.2020 SPEKTRUM č. 7-8

Prinášame vám aktuálne číslo univerzitného magazínu SPEKTRUM.

https://www.stuba.sk/sk/diani-na-stu/univerzitny-casopis-spektrum.html?page_id=115

13.05.2020 Výroba pľúcnych ventilátorov

O tom, že niektoré univerzitné pracoviská môžu pomôcť aj výrobe, svedčí celý rad projektov najmä v oblasti strojárskeho priemyslu. Najnovšie výrobca zdravotníckej techniky Chirana Medical zo Starej Turej začala vyrábať oveľa viac pľúcnych ventilátorov na úkor inej výroby. A pri výrobe niektorých komponentov im pomáha práve Materálovotechnologická fakulta STU v Trnave. Podrobnosti nám povie Martin Jurčo.

Rozhovor si môžete vypočuť na:

https://reginazapad.rtvs.sk/clanky/regionalna-publicistika/224286/vyroba-plucnych-ventilatorov