Materiálovotechnologická fakulta chce vytvoriť premostenie medzi šikovnými študentmi fakulty, ktorí potrebujú získať investíciu pre ich projekty a firmami, ktoré im vedia pomôcť zabezpečiť materiálnu alebo finančnú pomoc. Akákoľvek dotácia sa rieši zmluvne priamo s fakultou, vždy je dôležité kontaktovať zodpovednú osobu za fakultu, uvedenú pri konkrétnom projekte. Zmluvný formát sa vždy dohodne individuálne podľa potrieb zmluvných strán.
Študent 3. ročníka Bc. štúdia študijného programu Výrobné technológie. V rámci využitia svojho potenciálu naplno prepája získané vedomosti zo štúdia a práce s CAE softvérmi so zápalom pre sféru strojárstva a techniky. Pre Bakalársku prácu, na ktorej pracuje od 2. ročníka navrhuje konštrukciu a výrobu diaľkovo ovládaného terénneho vozidla o rozmeroch 100x55x45 cm. V rámci realizácie tohto projektu budú s prihliadnutím na ekonomické a technologické aspekty výroby využité technológie aditívnej výroby či klasického obrábania, prípadne tvárnenia, zvárania ale aj odlievania, respektíve ich kombinácie. Prototyp vozidla bude poskytovať uzamykateľné diferenciály umiestnené v strede vozidla a v nápravách, čo umožní používateľovi určiť, či bude v zábere 1,2,3, alebo všetky 4 kolesá. V používateľových rukách bude taktiež ovládanie otáčania kolies prednej i zadnej nápravy a to nezávisle od seba. V neposlednom rade bude prototyp obsahovať unikátny systém automatického vyrovnávania karosérie, ktoré používateľovi dovolí pohybovať sa po teréne s bočným náklonom až do takmer 60°. Pre zastrešenie elektronickej časti projektu študent vytvoril mikroteam s kolegom Nikolasom Blahušiakom, s ktorým komunikuje pohony mechanizmov a ich elektrické napájanie.
Študent sa uchádza o spoluprácu s firmami, ktoré vedia poskytnúť podporu v oblasti výroby súčastí či poskytnutí polotovarov na ich výrobu, ale aj dodaním normalizovaných súčiastok.
Prezentácia projektu_Štefaňák.ppt
Rozpočet projektu_Štefaňák.xls
Kontakt na zodpovednú osobu MTF: doc. Ing. Ivan Buranský, PhD. ivan.buransky@stuba.sk
Študent 2 ročníka inžinierskeho štúdia programu Automatizácia a Informatizácia Procesov, s motiváciou skombinovania svojich dvoch záujmov – starostlivosť o zvieratá a technika, v rámci diplomovej práce navrhuje nositeľné zariadenie na kontinuálne monitorovanie aktivity psa za účelom zisťovania jeho celkového zdravotné stavu. Kompaktné zariadenie s rozmermi 35x32x18 mm, umiestnené na chrbtovej časti, dokáže s priemernou presnosťou 97 % klasifikovať 7 rôznych aktivít na základe spracovania časových radov z akcelerometra za pomoci umelej inteligencie. Dáta sú na zariadení ukladané s kapacitou dosahujúcou až 6 mesiacov a používateľ ich má k dispozícii kedykoľvek prostredníctvom BLE rozhrania, pričom agregované výsledky budú prezentované cez intuitívnu aplikáciu. Jedinečnými prvkami vzhľadom na súčasné komerčné zariadenia je dlhšia výdrž batérie – 30 dní, nepretržitý režim monitorovania a vyhodnocovanie prídavných aktivít. Ďalšou výhodou je nezávislosť – nevyžaduje pravidelnú platenú subskripciu a nie je viazané na sieťové pokrytie. Možnosti uplatnenia sú v oblasti veterinárnej, ale i komerčnej.
Možnosť podpory zo strany spoločností leží v pomoci s obstaraním komponentov pre výrobu nasledujúcej verzie zariadenia.
Kontakt na zodpovednú osobu MTF: doc. Ing. Juraj Ďuďák, PhD. juraj.dudak@stuba.sk
Študent 2. ročníka inžinierskeho štúdia programu Počítačová podpora návrhu a výroby. Nadobudnuté vedomosti z oblasti návrhu aktívne uplatňujem pri tvorbe diplomovej práce zameranej na vývoj optimalizovanej geometrie predstavca bicykla pomocou generatívneho dizajnu. Návrh zohľadňuje normu ISO 4210:5, ktorá sa zaoberá bezpečnostnými požiadavkami na bicykle, konkrétne pre kategóriu mestských a cestných bicyklov. Predstavec bicykla ovplyvňuje spôsob, akým sa bicykel ovláda, a je jednou z najdôležitejších častí, pričom je ľahko prispôsobiteľný a modernizovateľný. Výsledkom mojej práce je návrh predstavca s organickou štruktúrou a nízkou hmotnosťou, bez kompromisov v oblasti mechanickej pevnosti.
Uchádzam sa o podporu firiem, ktoré by poskytli prístup k pokročilým výrobným technológiám aditívnej výroby alebo zabezpečili materiál pre výrobu prototypu. Som taktiež otvorený spolupráci s firmami poskytujúcimi odborné konzultácie alebo prístup k testovacím zariadeniam v oblasti výroby a testovania komponentov pre bicykle.
Kontakt na zodpovednú osobu MTF: doc. Ing. Ivan Buranský, PhD. ivan.buransky@stuba.sk
Študent 2. ročníka Ing. štúdia študijného programu Automatizácia a informatizácia procesov v priemysle. Získané teoretické vedomosti aktívne prepája s praktickými skúsenosťami pri tvorbe svojej diplomovej práce, ktorá sa zameriava na návrh systému pre prezentovanie obsahu na ePaper displejoch s využitím ESP mikrokontrolérov. Študent sa uchádza o spoluprácu s firmami, ktoré by mohli poskytnúť technickú podporu a dodávku potrebných komponentov na realizáciu pilotného projektu pre vybranú časť kancelárií a učební v priestoroch fakulty.
Kontakt na zodpovednú osobu MTF: doc. Ing. Juraj Ďuďák, PhD. juraj.dudak@stuba.sk
Študenti 3. ročníka Matej Šesták, Nikolas Blahušiak,, Roman Baláž pracujú na vývoji stratosférickej sondy, ktorá musí znášať extrémne podmienky, nepriaznivé poveternostné podmienky a ionizujúce žiarenie vo vyšších vrstvách atmosféry, študenti spolupracujú s výskumníkmi a pedagógmi Ústavu progresívnych technológií, Materiálového inžinierstva a Výrobných zariadení a systémov.
Stratosférické sondy vo všeobecnosti poskytujú cenné údaje o rôznych environmentálnych a technických veličinách, využívaných v priemysle a v leteckej doprave. Prvá sonda, ktorú študenti zostrojili bola zameraná na testovanie funkčnosti snímačov, mikrokontrolérov a fotovoltických systémov vo výške 24 km. Ďalší vývoj bude zameraný na plánovanie letovej dráhy a výber vhodného meteorologického balónu. Okrem toho sa bude riešiť otázka využitia obnoviteľných zdrojov energie pre dlhodobú prevádzku sondy, vývoj systému prenosu dát v reálnom čase (downlink), a zber kľúčových environmentálnych dát o lokálnom znečistení pri zachovaní nízkej ceny merania. Medzi ďalšie plánované inovácie patrí terénne mapovanie, integrácia dronov a využitie balónu ako signálneho routera. Študenti sa uchádzajú o podporu firiem, ktoré vedia pomôcť s obstaraním vybraných komponentov potrebných pre zostrojenie sondy.
Kontakt na zodpovednú osobu MTF: Mgr. Andrej Dobrotka, PhD., andrej.dobrotka@stuba.sk