Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR pán Dušan Čaplovič podpísal prvý univerzitný výskumný park na Slovensku - na MTF STU.
Včera popoludní, dňa 13.03.2013 bola podpísaná zmluva medzi ministrom Čaplovičom a rektorom STU Róbertom Redhammerom o nenávratnom finančnom príspevku v hodnote viac ako 42 miliónov EUR pre Univerzitný výskumný park na MTF STU ako prvú výskumnú inštitúciu tohto druhu na Slovensku.
Projekt je primárne zameraný na oblasť materiálového inžinierstva v oblasti iónových a plazmových technológií a automatizácie a informatizácie priemyselných procesov. Súčasťou projektu sú aj dve nové budovy pre potreby výskumu, situované do areálu na Bottovej ulici.
Projekt bol pripravený v spolupráci MTF STU, HZDR Dresden-Rossendorf, IFW Dresden, TU Ilmenau v dvoch súťažných výzvach v rámci Operačného programu Výskum a vývoj, s výberovými kritériami na predkladanie žiadostí o NFP s názvom "Vybudovanie univerzitných vedeckých parkov a výskumných centier" a odovzdaný v decembri 2012. Schválená žiadosť MTF STU o NFP je vo výške 39 993 517,64 EUR, celkové schválené výdavky sú vo výške 42 098 439,62 EUR.
Názov projektu je UNIVERZITNÝ VEDECKÝ PARK „CAMPUS MTF STU" - CAMBO
Špecifické ciele projektu boli definované ako:
1. Zvýšenie dlhodobej konkurencieschopnosti SR v oblasti materiálového výskumu na báze iónových a plazmových technológií.
2. Vyškolenie a tréning vedeckého a technického personálu pre UVP CAMBO – pracovisko materiálového výskumu.
V rámci tohto projektu MTF STU vybuduje dva nové objekty a vybaví ich najmodernejšími technológiami na svetovej úrovni:
1. Vedecké pracovisko materiálového výskumu s laboratóriami:
Laboratórium technológií iónového lúča
Laboratórium plazmatickej modifikácie a depozície
Laboratórium analytických metód
Laboratórium počítačového modelovania.
2. Vedecké pracovisko automatizácie a informatizácie výrobných procesov a systémov s laboratóriami:
Laboratórium riadiacich systémov
Laboratórium ICIM
Laboratórium integrácie informačných a riadiacich systémov.
Okrem výstavby nových objektov a obstaraní unikátnych technológií pre materiálový výskum a pre výskum v oblasti automatizácie a informatizácie výrobných procesov a systémov s laboratóriami sú naplánované ďalšie aktivity a to:
3. Aplikovaný výskum v rámci uvedených vedeckých pracovísk a
4. Podpora moderného transferu technológií do praxe v podobe transferu know-how, inovácií a poznatkov z akademického prostredia do praxe, start-up, spin-off.
Je to výnimočný úspech nielen pre fakultu, celú STU, ale aj pre Slovensko – spravili sme zásadný krok pre zvyšovanie účasti vedy a techniky na rozvoji krajiny, ktorý sa prejaví zvýšením príspevku Slovenska k celkovému rastu konkurencieschopnosti EÚ.
FOTOGALÉRIA