Pri oslovovaní vyučujúceho dbáme vždy na výber toho najvyššieho titulu (napr. osobu Prof. Ing. Janko Mrkvička, PhD., oslovíme pán profesor, osobu doc. Ing. Filoména Mrkvičková, CSc. oslovíme pani docentka. V prípade, že má niekto pred menom titul Ing. a za menom PhD. môžete použiť oslovenie pán/pani inžinierka, alebo pán/pani doktorka. Ak má niekto akademickú funkciu (napr. dekan, prodekan a pod.) môžete namiesto titulu použiť pri oslovení danej osoby funkciu: napr. pán dekan, pani prodekanka, alebo pán riaditeľ/pani riaditeľka. K najčastejším titulom, s ktorými sa môžete stretnúť patria: prof. (profesor/ka), doc. (docent/ka), Ing. (inžinier/inžinierka), Mgr. (magister/magisterka), PhD. (lat. philosophiae doctor po slovensky doktor/ka filozofie, oslovujeme doktor/ka), CSc. (lat. candidatus scientiarum, vedecký titul, ktorý sa udeľoval v minulosti, slovensky doktor/ka filozofie alebo kandidát vied, oslovujeme jednoducho doktor/ka), PhDr. (ide o titul udeľovaný za rigoróznu skúšku v spoločenských vedách, oslovujeme doktor/ka), PaeDr. (ide o titul v oblasti pedagogiky, oslovujeme rovnako doktor/doktorka
Vo všeobecnosti predpísaný dresskód neexistuje, je však vhodné obliekať sa primerane situácii, ste predsa na akademickej pôde a nie na kúpalisku alebo vo fitnesscentre. Ak prichádzate na skúšky, je to vždy akt podobný menšej maturite a preto je vhodné sa podľa toho aj náležite tejto udalosti prispôsobiť oblečením, ktoré by malo formálne vyjadrovať váženosť situácie, a úctu k zúčastneným stranám.
Je vhodné najučiť sa presný názov fakulty, nakoľko sa občas stane nejedna situácia, kedy sa rečníkovi podarí poriadna skomolenina v názve fakulty, čo so sebou prináša nielen úsmevné situácie. Pre úplne presný názov by sme mali použiť: Materiálovotechnologická fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave so sídlom v Trnave, pri bežnej komunikácii však tento môžeme skrátiť na Materiálovotechnologická fakulta STU so sídlom v Trnave. Pri použití v rámci vety kedy názov fakulty nie je hneď na začiatku vety používame veľké písmeno M.
Na fakulte sa nachádza niekoľko ústavov a katedier. Tieto v rámci písomného kontaktu označujeme veľkým písmenom. Napr.: Študujeme na Katedre environmentálneho inžinierstva, Ústavu integrovanej bezpečnosti. Som študentka Materiálovotechnologickej fakulty STU so sídlom v Trnave. Zoznam ústavov a pracovísk nájdeš tu: https://www.mtf.stuba.sk/3107
Dekan je najvyšším predstaviteľom fakulty s delegovanými právomocami a povinnosťami. Je volený akademickou obcou a podlieha AS fakulty a rektorovi STU. Menuje a odvoláva prodekanov fakulty a ostatných riadiacich zamestnancov. Je predsedom vedeckej rady fakulty.
Na čele univerzity stojí rektor, ktorý je volený akademickým senátom univerzity. Rektor je najvyšším predstaviteľom a reprezentantom univerzity. Rektor ustanovuje do funkcií dekanov jednotlivých fakúlt, po ich zvolení akademickými senátmi fakúlt.
Prodekani zastupujú dekana vo vymedzených oblastiach, ktorých riadením boli poverení dekanom.
Prorektori zastupujú rektora v rozsahu rektorom vymedzenej činnosti.
Materiálovotechnologická fakulta STU so sídlom v Trnave bola založená v r. 1986. Budúci rok bude preto oslavovať 40 výročie svojho založenia.
MTF je súčasťou Slovenskej univerzity v Bratislave, ktorá má celkom 7 fakúlt. MTF je jedinou fakultou, ktorá sídli mimo Bratislavu.
Na Materiálovotechnologickej fakulte STU so sídlom v Trnave, získaš po úšpešnom štúdiu II. stupňa titul Ing. (Inžinier/Inžinierka). Veríme, že to zvládneš
Akademický senát univerzity je samosprávnym zastupiteľským orgánom STU. Zástupcovia sú volení akademickými obcami jednotlivých fakúlt. AS má značné právomoci: schvaľuje napr. vnútorné predpisy STU, rozpočet a rozdeľovanie pridelených prostriedkov na jednotlivé fakulty, využívanie finančných prostriedkov a výročnú správu o činnosti.
Akademický senát fakulty je samosprávnym zastupiteľským orgánom fakulty. Pozostáva z dvoch častí, zamestnaneckej a študentskej. Schvaľuje vnútorné riadiace predpisy fakulty, rozpočet a rozdeľovanie pridelených prostriedkov na jednotlivé pracoviská a schvaľuje správu o činnosti a správu o hospodárení fakulty. Tretinu akademického senátu tvoria študenti.
STU vyznáva nulovú toleranciu k nečestnosti. Ak bola študentovi počas priebežnej kontroly preukázaná nečestnosť, ide o porušenie zásad študijnej morálky, študent nesplnil podmienky priebežnej kontroly a považuje sa to za neúspešné absolvovanie predmetu (čl. 13 bod 5 Študijného poriadku STU). Počas skúškového obdobia sa mu do AIS zapíše hodnotenie FX. Navyše takéto konanie študenta môže byť predmetom disciplinárneho konania.
STU vyznáva nulovú toleranciu k nečestnosti. Ak bola študentovi počas skúšky preukázaná nečestnosť, ide o porušenie zásad študijnej morálky a považuje sa to za neúspešné absolvovanie predmetu (čl. 5 bod 3 skúškového poriadku, ktorý je prílohou č. 1 Študijného poriadku STU) a študentovi bude do AIS zapísané hodnotenie FX. Študent nebude mať možnosť sa prihlásiť na ďalšie termíny skúšky, aj keď má nevyčerpané opravné termíny. Navyše takéto konanie študenta môže byť predmetom disciplinárneho konania.
Je to na rozhodnutí vyučujúceho a miere preukázanej nečestnosti študenta, či predmetné konanie bude predmetom disciplinárneho konania. Ak bola študentovi preukázaná nečestnosť pri preverovaní jeho vedomosti, ide o porušenie zásad študijnej morálky a je odporúčané, aby takého konanie študenta bolo predmetom disciplinárneho konania.
Áno. Vyučujúci má právo požiadať, aby študent počas preverovanie vedomosti odložil zo svojho dosahu všetky skúšajúcim nepovolené predmety. Ak študent odmietne alebo nedodržiava pokyny skúšajúceho, vyučujúci ho môže vykázať z miestnosti, kde skúška prebieha, čo má za následok neúspešné absolvovanie predmetu (čl. 13 bod 5 Študijného poriadku STU a čl. 5 body 2 a 3 skúšobného poriadku, ktorý je prílohou č. 1 Študijného poriadku STU).