Kredit vyjadruje množstvo práce študenta potrebnej na nadobudnutie predpísaných výsledkov vzdelávania, pričom jeden kredit zodpovedá 25 až 30 hodín práce za jeden semester. Pod prácou sa rozumie priama a nepriama výučba. Priama výučba predstavuje počet vyučovacích hodín v rámci jednotlivých vzdelávacích činností predmetu vrátane kontroly a hodnotenia študijných výsledkov v rámci predmetu (testy, skúška) a konzultácie. Nepriama výučba predstavuje prípravu na vzdelávacie činnosti, vypracovanie samostatných úloh, protokolov, projektov, príprava na hodnotenie (testy, skúšku) a samoštúdium. Druhy a rozsah vzdelávacích činnosti sú uvedené v informačnom liste predmetu.
Nie. Termín a dĺžka skúškového obdobia je pevne stanovená pre celú STU rovnako. Upraviť harmonogram (napr. skrátiť semester a posunúť skúškové obdobie) môže dekan príslušnej fakulty iba v poslednom semestri štúdia (čl. 8 bod 3 Študijného poriadku STU).
Každý predmet má v informačnom liste predmetu uvedené „Metódy a kritériá hodnotenia“ ako aj „Podmienky na absolvovanie predmetu“ a tiež sú s nimi študenti oboznámení vyučujúcim na prvej vyučovacej hodine. V rámci nich je definované, kedy a akým spôsobom prebieha kontrola študijných výsledkov. Hodnotenie študijných výsledkov sa vykonáva priebežnou kontrolou, ktorá prebieha počas výučbovej časti semestra, a celkovou kontrolu formou skúšky, ktorá prebieha počas skúškovej časti semestra (čl. 13 body 1 a 2 Študijného poriadku STU). Výsledné hodnotenie predmetu potom pozostáva sčasti z hodnotenia počas výučbovej časti (priebežná kontrola) a sčasti z hodnotenia počas skúškového obdobia (celková kontrola).
Ide o preverovanie vedomostí a schopností študenta počas výučbovej časti semestra, obvykle je to formou písomných testov, kontrolných otázok, úloh na samostatnú prácu, semestrálnych prác, projektovej činnosti, vypracovanie referátov a pod. Tieto formy sú definované v informačnom liste predmetu v častiach „Metódy a kritériá hodnotenia“ ako aj „Podmienky na absolvovanie predmetu“ a tiež sú s nimi študenti oboznámení vyučujúcim na prvej vyučovacej hodine.
Áno. Podľa čl. 13 bod 4 Študijného poriadku STU môže byť podmienkou pre úspešné absolvovanie predmetu aj predpísaná, a teda aj plná účasť na vzdelávacích činnostiach predmetu. V prípade laboratórnych cvičení, semestrálnych projektov, ateliérových prác a pod. môže garant predmetu určiť konanie náhradnej vzdelávacej činnosti, obvykle je to na konci výučbovej časti semestra. Termín náhradnej vzdelávacej činnosti by mal zohľadňovať čas, kedy má študent aj inú vzdelávaciu činnosť.
Áno. Vypracovanie samostatných úloh, projektov, semestrálnych prác, protokolov a pod. v rámci priebežnej kontroly môže byť podmienené aj termínovo, teda môže byť zadaný termín, dokedy je potrebné dané zadanie vypracovať. Hlavným cieľom je, aby sa študenti naučili priebežne pracovať a vedeli si prácu rovnomernejšie rozdeliť.
Študijný poriadok STU exaktne neuvádza termín zverejnenia výsledkov priebežného hodnotenia, avšak vo všeobecnosti sa primerane použije čl. 6 bod 2 skúšobného poriadku, ktorý je prílohou č. 1 Študijného poriadku STU upravujúci termín zápisu hodnotenia skúšky do AIS. Teda výsledky by mali byť známe najneskôr do 5 pracovných dní odo dňa vykonania priebežnej kontroly, prípadne do 10 pracovných dní, ak ide o viac ako 150 kontrolovaných študentov. Vyučujúci má vopred oznámiť študentom, kedy budú mať zverejnené jednotlivé výsledky a akou formou. Je dobrým zvykom, aby sa študenti dozvedeli svoje hodnotenie dostatočne skoro na to, aby sa vedeli pripraviť na ďalšiu udalosť spojenú s hodnotením predmetu.
Nie. Zápočet je forma hodnotenia študijných výsledkov v rámci predmetu, pri ktorom sa splnenie požiadaviek určených na úspešné absolvovanie predmetu nehodnotí známkou podľa klasifikačnej stupnice (čl. 14 bod 1 Študijného poriadku STU). Pojem „zápočet“ sa zvykol v minulosti používať ako synonymum výrazu „podmienka pre vykonanie skúšky“, čo môže byť dosiahnutie predpísanej úrovne priebežnej kontroly a predpísanej povinnej účasti na vzdelávacích činnostiach (čl. 15 bod 3 Študijného poriadku STU). Pojem „zápočet“ ako sa používal v minulosti, sa stále používa aj v Českej republike. Na STU sa pojem „zápočet“ už v tomto zmysle používa, ale ak ho aj vyučujúci v hovorovej reči použije, chápe sa výlučne ako „podmienka pre vykonanie skúšky“.
Áno. Je to v súlade s čl. 13 bod 3 a čl. 15 bod 3 Študijného poriadku STU. V podmienkach na absolvovanie predmetu v informačnom liste predmetu musia byť tieto podmienky uvedené zrozumiteľne a študent musí byť o nich informovaný na prvej vyučovacej hodine. V podmienkach musí byť uvedená aj miera predpísanej úrovne úspešnosti, resp. predpísaná účasť na vzdelávacích činnostiach predmetu. Obvykle sa kritérium úspešnosti nastavuje podľa čl. 16 bod 3 Študijného poriadku STU platné pre klasifikačnú stupnicu.
Ak nesplní študent jedno minimálne kritérium, ale celkové hodnotenie skúšky je aspoň 56 %, aké je hodnotenie skúšky? Áno. Študijný poriadok STU to nezakazuje. Hlavným účelom takýchto podmienok je, aby študenti zámerne nevynechávali určité oblasti učiva, ale mali aspoň minimálne znalosti z každej oblasti. Pri takto nastavených podmienkach však musia byť splnené nielen čiastkové minimálne kritériá, ako aj celkové minimálne kritérium, aby skúška mohla byť úspešne absolvovaná.
Forma skúšky (písomná, ústna, kombinovaná) je uvedená v informačnom liste predmetu v AIS. Vyučujúci o tom informuje na prvej vyučovacej hodine.
Áno. Deje sa to hlavne z organizačných a kapacitných dôvodov. Počet termínov skúšok, ktorý je skúšajúci povinný vypísať, je nastavený tak, aby sa študent mohol zúčastniť aj opravných termínov skúšky (čl. 2 bod 2 skúšobného poriadku, ktorý je prílohou č. 1 Študijného poriadku STU).
Nie. Študent musí byť prihlásený na termín skúšky. Ak sa nestihne študent prihlásiť na skúšku do termínu vypísaného v AIS, môže napísať skúšajúcemu a požiadať ho o dodatočné prihlásenie. Ak to kapacita termínu umožňuje, skúšajúci ho môže prihlásiť, ale nie je to jeho povinnosťou.
Áno. Každý termín skúšky musí byť vypísaný v AIS. To platí, aj keď ide o malé skupiny študentov, s ktorými sa skúšajúci dohodne na termíne skúšky. V prípade povinných termínov skúšky je rozpis zverejňovaný plošne pre celú fakultu.
Nie. Každý termín skúšky musí byť vypísaný v AIS. Študent sa musí na tento termín prihlásiť. V AIS musí byť „spárované“ vypísanie termínu, prihlásenie sa študenta a hodnotenie jeho skúšky.
Áno. Aspoň jeden voľný termín skúšky musí byť vypísaný tak, aby bol v súlade so študijným poriadkom (čl. 2 bod 2 skúšobného poriadku, ktorý je prílohou č. 1 Študijného poriadku STU). Ostatné termíny môžu byť vypisované priebežne. Ak sa vyučujúci dohodne so študentami NAVYŠE na termíne mimo vypísaných termínov, vyučujúci tento termín do AIS vypíše a študenti sa naň prihlásia.
V AIS musí byť spárované vypísanie termínu skúšky a hodnotenie úspešnosti v prvom aj v druhom stupni štúdia. Skúšajúci je povinný vypísať termín skúšky (aj keby išlo o skúšku iba pre jedného študenta), študent sa musí na termín skúšky prihlásiť a skúšajúci musí zapísať hodnotenie tejto skúšky.
Vzhľadom na to, že individuálny študijný plán môže byť povolený z rôznych dôvodov, študijné plány týchto študentov sa riešia individuálne.
V tomto prípade je potrebné informovať skúšajúceho v najkratšom možnom termíne a vysvetliť mu dôvody, ideálne elektronickou formou. Skúšajúci má možnosť odhlásiť študenta zo skúšky aj po termíne odhlasovania sa zadanom v AIS. Na ospravedlnenie sa neprítomnosti na skúške sa primerane použijú ustanovenia čl. 5 bod 5 Študijného poriadku STU. To znamená, že doklad preukazujúci dôvod neúčasti študenta na skúške je potrebné zaslať alebo osobne priniesť na študijné oddelenie fakulty, ktoré zabezpečí zápis do Evidencie ospravedlneniek v AIS. Ospravedlniť neúčasť študenta na skúške je možné aj vtedy, ak ide o náhlu zdravotnú indispozíciu alebo inú vážnu udalosť, ktorú nie je možné dokladovať v AIS. Dôvod nevydokladovanej neúčasti na skúške je treba skúšajúcemu zaslať elektronickou formou. V prípade ospravedlnenej neúčasti má študent nárok na nový termín. (Nový termín znamená, že v AIS ho skúšajúci odhlási z termínu, na ktorý bol prihlásený a kde má vedenú ospravedlnenú neúčasť).
V tomto prípade je potrebné informovať skúšajúceho v najkratšom možnom termíne a vysvetliť mu dôvody, ideálne elektronickou formou. Skúšajúci má možnosť odhlásiť študenta zo skúšky aj po termíne odhlasovania sa zadanom v AIS. Na ospravedlnenie sa neprítomnosti na skúške sa primerane použijú ustanovenia čl. 5 bod 5 Študijného poriadku STU. To znamená, že doklad preukazujúci dôvod neúčasti študenta na skúške je potrebné zaslať alebo osobne priniesť na študijné oddelenie fakulty, ktoré zabezpečí zápis do Evidencie ospravedlneniek v AIS. Ospravedlniť neúčasť študenta na skúške je možné aj vtedy, ak ide o náhlu zdravotnú indispozíciu alebo inú vážnu udalosť, ktorú nie je možné dokladovať v AIS. Dôvod nevydokladovanej neúčasti na skúške je treba skúšajúcemu zaslať elektronickou formou. V prípade ospravedlnenej neúčasti má študent nárok na nový termín. (Nový termín znamená, že v AIS ho skúšajúci odhlási z termínu, na ktorý bol prihlásený a kde má vedenú ospravedlnenú neúčasť).
V tomto prípade je potrebné informovať skúšajúceho v najkratšom možnom termíne a vysvetliť mu dôvody, ideálne elektronickou formou. Skúšajúci má možnosť odhlásiť študenta zo skúšky aj po termíne odhlasovania sa zadanom v AIS. Na ospravedlnenie sa neprítomnosti na skúške sa primerane použijú ustanovenia čl. 5 bod 5 Študijného poriadku STU. To znamená, že doklad preukazujúci dôvod neúčasti študenta na skúške je potrebné zaslať alebo osobne priniesť na študijné oddelenie fakulty, ktoré zabezpečí zápis do Evidencie ospravedlneniek v AIS. Ospravedlniť neúčasť študenta na skúške je možné aj vtedy, ak ide o náhlu zdravotnú indispozíciu alebo inú vážnu udalosť, ktorú nie je možné dokladovať v AIS. Dôvod nevydokladovanej neúčasti na skúške je treba skúšajúcemu zaslať elektronickou formou. V prípade ospravedlnenej neúčasti má študent nárok na nový termín. (Nový termín znamená, že v AIS ho skúšajúci odhlási z termínu, na ktorý bol prihlásený a kde má vedenú ospravedlnenú neúčasť).
Nie. Aj z toho dôvodu má študent riadny termín a ešte aspoň jeden opravný termín skúšky. Každý predmet musí byť hodnotený klasifikačným stupňom v rámci príslušného akademického roku. Neospravedlnená neúčasť na skúške znamená, že skúška sa považuje za neúspešne absolvovanú a hodnotí sa klasifikačným stupňom FX. V prípade ospravedlnenej neúčasti má študent nárok na nový termín. (Nový termín znamená, že v AIS ho skúšajúci odhlási z termínu, na ktorý bol prihlásený a kde má vedenú ospravedlnenú neúčasť). V ďalšom akademickom roku, v ktorom si predmet opakovane zapíše, musí opäť splniť podmienky priebežnej kontroly.
Nie. Celková kontrola študijných výsledkov formou skúšky, klasifikačného zápočtu a zápočtu sa podľa čl. 13 bod 2 Študijného poriadku STU vykonáva len počas skúškového obdobia. Výnimku môže povoliť garant predmetu/študijného programu len v prípade individuálneho študijného plánu.
Nie. Celková kontrola študijných výsledkov formou skúšky sa podľa čl. 13 bod 2 Študijného poriadku STU vykonáva len počas skúškového obdobia. Výnimku môže povoliť garant predmetu/študijného programu len v prípade individuálneho študijného plánu. Študent môže v prípade predmetov zimného semestra po dohode so skúšajúcim využiť práve čl. 13 bod 2 Študijného poriadku STU a vykonať celkové hodnotenie predmetu v skúškovom období letného semestra.
Nie. Ak ide o celkovú kontrolu študijných výsledkov formou skúšky, tá sa vykonáva počas skúškového obdobia daného semestra. Termín skúšky nesmie byť vypísaný pred ukončením výučby daného predmetu, teda ani v čase poslednej vyučovacej hodiny. Ide o rozpor s kreditovým systémom. (V informačnom liste predmetu má každý predmet určený počet hodín priamej a nepriamej výučby. Ak sa odučí menej hodín ako je uvedené v informačnom liste predmetu, študent nemôže získať príslušný počet kreditov).
Áno. Je to v súlade s čl. 12 Študijného poriadku STU.