Môžeš prejsť priamo na oficiálny popis bakalárskeho študijného programu integrovaná bezpečnosť (na tejto stránke úplne dole), ale ešte pred tým by sme Ti radi povedali o jeho nosných predmetoch, ktoré zabezpečuje náš ústav.
V prvom ročníku sa okrem celofakultných predmetov stretneme na predmete:
- Technická chémia – podľa názvu síce znie náročne, ale cieľom je vysvetliť vlastnosti najdôležitejších technických materiálov, ako aj materiálov každodennej spotreby. K predmetu patria laboratórne cvičenia, kde sa zaoberáme jednoduchými chemickými výpočtami základnými operáciami v laboratóriu ako sú váženie, meranie objemov, príprava roztokov a uskutočňovanie chemických reakcií.
Keďže prvý ročník je okrem tohto predmetu pre všetky študijné programy rovnaký, ak chceš zmeniť študijný program a prejsť k nám (od nás), toto je práve ten vhodný okamih.
V druhom ročníku sa okrem celofakultných predmetov stretneme na predmete:
- Všeobecná chémia – všeobecná asi preto, že sa budeme „všeobecne“ zaoberať tým, ako sa pripravujú najdôležitejšie materiály, ktoré bežne vyrábame a používame. Povieme si čo ohrozuje pracovníkov a životné prostredie pri ich výrobe a používaní. K predmetu patria aj laboratórne cvičenia, kde za bližšie venujeme jednotlivým typom chemických reakcií, ktoré sa využívajú aj pri výrobe rôznych materiálov.
- Vyhradené technické zariadenia – niektoré zariadenia (tlakové, zdvíhacie, elektrické a plynové) si vyžadujú špeciálne zaobchádzanie a to ako s nimi treba správne pracovať sa dozviete práve na tomto predmete.
- Nebezpečné látky – alebo „VIP materiály“ so špeciálnym zaobchádzaním. Na tomto predmete sa dozviete, prečo sa ich báť a ako sa správať tak, aby sme sa ich báť nemuseli. V rámci predmetu sa dozviete aj podmienky správneho zaobchádzania s nimi, ich prepravy a likvidácie. K predmetu patria aj laboratórne cvičenia, kde si bezpečne predvedieme niektoré nebezpečné vlastnosti látok.
- Základy bezpečnostného inžinierstva – na tomto predmete sa dozviete viac o fyzikálnych, chemických a biologických faktoroch v pracovnom prostredí, ako aj systémoch manažérstva pracovného prostredia.
- Základy požiarneho inžinierstva – predmet, pri ktorom určite „nevyhoríte“. Dozviete sa viac o procesoch horenia a hasenia požiarov, ako aj o nástrojoch požiarneho inžinierstva.
V treťom ročníku sa okrem celofakultných predmetov stretneme na predmete:
- Základy environmentálneho inžinierstva – na tomto predmete sa venujeme ovzdušiu, vode a pôde, princípom tradičných aj alternatívnych technológií pre ich ochranu. Ak poznáme vlastnosti kontaminantov a vlastnosti prostredia, ktoré kontaminujú, vieme navrhnúť tú najúčinnejšiu technológiu prevencie / čistenia / riešenia následkov znečistenia. K predmetu patria aj laboratórne cvičenia, kde si vyskúšate niektoré technológie čistenia vôd.
- Metódy analýzy rizika – sú najefektívnejší nástroj na prevenciu havárií a priemyselných katastrof. Na tomto predmete sa naučíme ako správne vyhodnotiť riziká založené na človekom ovplyvniteľných a človekom neovplyvniteľných faktoroch.
- Bezpečnosť pracovného prostredia – bezpečnosť technologických procesov na základe analýzy rizika. Spôsoby ako popísať stav pracovného prostredia, zdroje poškodenia zdravia a záťaže človeka ako dôsledok pôsobenia fyzikálnych, chemických a biologických faktorov v pracovnom procese si vysvetlíme v rámci tohto predmetu.
- Tovaroznalectvo – predmet o bezpečnosti, normalizácii, certifikáciii a posudzovaní zhody priemyselne vyrábaných tovarov (teda už nie o materiáloch, ale o konkrétnych výrobkoch), ich vlastnostiach, skladovaní a používaní.
- Monitorovanie škodlivín a energetické bilancie – predmet o tom, ako správne stanoviť nielen kvalitu, ale aj kvantitu látok a energií pri sledovaní rôznych environmentálnych a technologických procesov. Na laboratórnych cvičeniach sa naučíte stanoviť vybrané látky v prostredí.
- Inžinierstvo pracovného prostredia – voliteľný predmet zameraný na ochranu pracovného prostredia podľa kategórie pracovných činností.
- Bakalársky projekt a bakalárska práca – prehľad realizovaných bakalárskych prác na pracovisku v študijnom programe B-IBE integrovaná bezpečnosť s anotáciu a školiteľom nájdete na stránke https://is.stuba.sk/zp/portal_zp.pl
Integrovaná bezpečnosť
Študijný program integrovaná bezpečnosť zabezpečuje nadobudnutie teoretických poznatkov z oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, environmentalistiky a kvality produkcie a praktických zručností potrebných v týchto oblastiach. Systém kvality vzdelávania na MTF vytvára pre absolventa veľmi dobré predpoklady pre pokračovanie na vyššom stupni vysokoškolského vzdelávania.
V prvých dvoch ročníkoch získava absolvent poznatky zo základných prírodovedných, technických a technologických disciplín. Na tieto poznatky bezprostredne nadväzuje najmä v 2. a 3. ročníku štúdiom profilujúcich predmetov z oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, environmentalistiky a kvality produkcie (nebezpečné látky, vyhradené technické zariadenia, integrované manažérske systémy, metódy analýzy rizika, technická chémia, anorganická a organická chémia, základy bezpečnostného, environmentálneho a požiarneho inžinierstva, meranie a monitorovanie škodlivín, inžinierstvo pracovného prostredia, bezpečnosť pracovného prostredia, normalizácia a certifikácia).
Cieľom organického prepojenia štúdia prírodovedných, technických a technologických disciplín so štúdiom bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je vyprofilovať absolventov s vedomosťami, ktoré môže neskôr úspešne využiť pri ďalšom kariérnom raste či už pokračovaním štúdia na inžinierskom stupni alebo priamo v praxi.
Uplatnenie absolventa:
Absolvent je pripravený na praktické uplatnenie vo sfére priemyslu a služieb. Absolvent vie pracovať v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a v oblasti environmentalistiky, hlavne čo sa týka spracovania základnej dokumentácie a posudzovania parametrov pracovného prostredia v oblasti práce s nebezpečnými látkami, vyhradených technických zariadení, požiarneho, bezpečnostného a environmentálneho inžinierstva. Absolvent vie merať základné charakteristiky nebezpečných látok a vie posudzovať a analyzovať riziká, nachádzajúce sa v pracovnom a životnom prostredí. Absolvent sa uplatní ako súčasť tímov v oblasti BOZP a súvisiacich odborov a životného prostredia. Je pripravený pre štúdium druhého stupňa v odbore Integrovaná bezpečnosť.
Garant: prof. Ing. Maroš Soldán, PhD., maros.soldan@stuba.sk
Študijný poradca: doc. Ing. Richard Kuracina, Ph.D., richard.kuracina@stuba.sk
Prihláška na štúdium: prezenčná metóda - Trnava, Dubnica nad Váhom
Prihláška na štúdium: kombinovaná metóda - Trnava, Dubnica nad Váhom
Návod na vyplnenie e-prihlášky
Študijné plány:
denná prezenčná metóda
denná kombinovaná metóda