Možností, čo robiť po škole, je dosť. Práca? Pre každého sa nejaká nájde. Hlavne sa nevzdávajte a začnite plánovať čo najskôr. Ponúkame vám pár tipov, ako si môže čerstvý absolvent nájsť ideálne zamestnanie.
Uistite sa, čo vlastne chcete
Ujasnite si, čo vlastne chcete. Ste pripravení ísť pracovať? Chcete pracovať v odbore, ktorý ste vyštudovali? Možno sa vám zdá táto otázka smiešna, ale mnoho ľudí robí nakoniec niečo úplné iné, než čo vyštudovali. Je vašim cieľom práca, ktorá vás bude vnútorne napĺňať, alebo (nad)priemerné zárobky? Ideálne by bolo samozrejme oboje, ale nie vždy sa to podarí. Preto je dôležité zamyslieť sa, ujasniť si svoj cieľ a určiť priority.
Rozhoďte siete
Obráťte sa na všetkých zamestnávateľov, ktorí by vám mohli vyhovieť, za skúšku nič nedáte. Sledujte všetky dostupné informačné kanály. Nezabudnite na špeciálne prílohy denníkov s personálnou inzerciou. Internet je v tomto prípade k nezaplateniu. Niektoré pracovné servery vám umožnia zdarma vložiť životopis, ktorý si potom prehliadnu zamestnávatelia. Nezabúdajte ani na personálne agentúry. Navštívte veľtrh pracovných príležitostí. Máte možnosť stretnúť sa s niekoľkými zamestnávateľmi naraz a hovoriť s lídrami, ktorí pre firmu pracujú. Rozhoďte všetky siete naraz. Nie je rozumné čakať, až sa ozve len zamestnávateľ a potom kontaktovať iného.
Pripravte si viacej variantov
Nevzdávajte sa, keď vám prvý pokus nevyjde. Nemôžete si nájsť prácu na Slovensku? Skúste zahraničie. Stanovte si termín, do ktorého budete zháňať prácu a potom skúste niečo iné, napr. sa prihláste do jazykovej školy alebo choďte loviť ryby do Nórska. Je možné, že váš ideálny zamestnávateľ má momentálne plno, ale za šesť mesiacov bude pripravovať nový veľký projekt.
Urobte si jasno v tom, čo môžete zamestnávateľovi ponúknuť
Personalisti sa veľmi často pýtajú, prečo by mali zamestnať práve vás. Nenechajte sa zaskočiť. Buďte si vedomí svojich kvalít a buďte pripravení ich prezentovať. Zapamätajte si, že na začiatku sa predávate firme vy.
Urobte si jasno v tom, čo môže zamestnávateľ ponúknuť vám
Otázka „prečo chcete pracovať práve pre nás“ je ďalšou často kladenou otázkou na pohovoroch. Uchádzač musí vedieť na túto otázku odpovedať ešte pred tým, než sa na danú pozíciu hlási. Keď si kandidát ujasní, čo mu môže daná firma ponúknuť a čo od toho miesta očakáva, rozhodne sa, či naozaj chce na tejto pozícii pracovať.
I na prvý pohľad nepodstatné skúsenosti sú skúsenosti
Aj zmienka o letnej brigáde v Londýne, kde ste predávali zmrzlinu, môže zaujať. Že to nemá s vaším titulom chemického inžiniera nič spoločné? A čo tak, že ste pracovitý a vytrvalý, že ste tam vydržali celé leto? Tiež je možné predpokladať, že vaša angličtina je lepšia než tá školská. Nehanbite sa za brigády. To isté platí aj o rôznych školských projektoch, na ktorých ste pri štúdiu pracovali. V súčasnej dobe si zamestnávatelia všímajú i dobrovoľnícke práce, pretože to vypovedá o tom, že zamestnanec je ochotný a schopný sa nadchnúť pre dobrú vec. Dobrovoľná práca je „in“ a môže vám získať náskok pred inými uchádzačmi.
Diplom nie je patent na všetko
Buďte pripravení na to, že sa stále budete musieť veľa učiť. Zistite si, v čom máte rezervy a priznajte si ich. Buďte aktívni a prejavte ochotu ďalej sa vzdelávať a prehlbovať svoje schopnosti a znalosti. Cudzie jazyky sú len jedným z príkladov, ktorých znalosť je zamestnávateľmi veľmi cenená a uchádzačmi často nedocenená. Cudzie firmy prichádzajú na Slovensko, naše firmy expandujú do cudziny. Jazyky sa stávajú nutnosťou. A priznajte si, každý má čo zlepšovať.
Veďte si denníček
Píšte si zoznam, kam ste sa hlásili, s kým ste hovorili a kedy. Veďte si informácie o firmách a pozíciách, na ktoré ste sa hlásili, zaznamenajte si, čo ste ktorej firme poskytli vy. Budete tak lepšie pripravení na rozhovor s personalistom. Nie je moc príjemné, keď vám niekto zavolá a nie ste si istí, z ktorej firmy volá a o akej pozícii hovorí. Na personalistu vaša zmätenosť určite dojem neurobí a vám na sebavedomí tiež nepridá.
Dojem
Profesionálny životopis a vystupovanie (osobné, telefonické, emailové) sú dôležité. To, že sa máme predstaviť do telefónu, je nám jasné už od mala. Je to treba ale urobiť tak, aby nám človek na druhej strane rozumel. Žiadny personalista nevidí rád email typu: kyticka@zoznam.sk. Hlavne keď ste sa zabudli do emailu podpísať. Preštudujte si preto základy komunikácie. Určite sa vám hodia nie len pri hľadaní zamestnania.
Buďte trpezliví
Niektoré firmy spracovávajú materiály od uchádzačov nárazovo, čo môže trvať dlhšiu dobu. Na inzerátoch býva uvedená aktuálnosť ponuky a dokedy môžu kandidáti poslať životopis. Po uplynutí tohto dátumu je potrebné nechať firme cca 14 dní na spracovanie podkladov.
Zdroj:
Publikácia „Do práce- katalóg 2013“, Tribun EU, Brno.
On-line verzia www.doprace.cz