Automatizácia a informatizácia procesov
Študijný program doktorandského stupňa štúdia Automatizácia a informatizácia procesov je určený pre absolventov 2. stupňa univerzitného štúdia v študijnom odbore Automatizácia a príbuzných odborov (Kybernetika, Aplikovaná informatika, Softvérové inžinierstvo, Umelá inteligencia, Počítačové inžinierstvo, Informačné systémy, Mechatronika, Meracia technika a iné, vrátane ich možných medziodborových kombinácií).
Daný program nadviaže na znalosti získané na 2. stupni štúdia a prehĺbi teoretické vedomosti, ktoré súvisia s jeho vedeckou prácou v oblasti systémov automatizovaného a automatického riadenia, v oblasti informačných systémov a technológií, v oblasti riešenia problémov, ktoré súvisia s vývojom zložitých systémov, v príprave a riadení experimentov v oblasti modelovania, simulácie a optimalizácie systémov, problémami a metódami integrácie informačných a riadiacich systémov cez všetky úrovne riadenia, metódami a technikami získavania znalostí pre potreby hierarchického riadenia procesov.
Tento študijný program poskytne prípravu na samostatné riešenie úloh z oblasti automatizácie (pokročilé metódy teórie systémov automatického riadenia, metódy inteligentného riadenia, princípy a metódy návrhu automatizovaných a automatických systémov a ich informačného zabezpečenia). Program pripraví absolventa ovládať vedecké metódy výskumu a vývoja vybraných problémov automatizácie s využitím informačných technológií pre zber, prenos, uchovávanie a spracovanie údajov. Systém povinne voliteľných predmetov v 1. a 2. semestri umožní študentovi vybrať si jednu z troch ťažiskových oblastí (riadenie zložitých systémov, inteligentné systémy riadenia, moderné metódy riadenia výrobných systémov), do ktorej môže orientovať svoje ďalšie študijné a vedecké pôsobenie.
Absolvent je pripravený na vedeckú alebo výskumnú prácu v oblasti výskumu a vývoja nových metód a techník v zložitých systémoch riadenia vychádzajúcich z najnovších poznatkov z oblasti riadiacich algoritmov, riadenia systémov a to na všetkých úrovniach riadenia. Je pripravený formulovať problémy a odborne viesť riešiteľský kolektív. Je si vedomý spoločenských, morálnych, právnych a ekonomických súvislostí svojej profesie na poste vedeckého alebo výskumného pracovníka.
Uplatnenie absolventa:
Uplatní sa vo výskumných, vedeckých alebo školiacich organizáciách bez ohľadu na to, či sa jedná o domáci alebo zahraničný trh práce, ako aj v priemysle na postoch špičkových vývojových pracovníkov.
Súčasní absolventi doktorandského štúdia sa veľmi dobre uplatňujú v praxi nielen u nás, ale aj v zahraničných firmách a výskumných inštitúciách. Všetci absolventi sa uplatnili ako tvoriví a výskumní pracovníci v priemysle. Napr. máme absolventov vo výskumných a vývojových centrách BMW Mníchov, Leibniz-Institut für Festkörper- und Werkstoffforschung Drážďany, Hewlett-Packard Slovakia, VUJE a.s.
Garant: prof. Ing. Pavol Tanuška, PhD., pavol.tanuska@stuba.sk
Študijný poradca: doc. Ing. Martin Juhás, PhD., martin_juhas@stuba.sk
Integrovaná bezpečnosť
Doktorandský študijný program Integrovaná bezpečnosť je vedecko-výskumne zameraný na oblasť integrovanej bezpečnosti, bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, požiarnej bezpečnosti a environmentálne inžinierstvo. Úspešný absolvent tohto programu na základe kvalitatívnych požiadaviek daných kvalitou výučbového a výskumného systému fakulty ovláda vedeckú a pedagogickú prácu v týchto oblastiach a vie sa uplatniť vo výskume týchto oblastí ako platný člen alebo aj ako manažér výskumných tímov v týchto oblastiach. Absolvent pozná riziká a ich analýzu, hodnotenie a riadenie. Pozná problematiku environmentálnych a bezpečnostných rizík na pracoviskách a v technológiách. Ovláda chemizmus a mechanizmus požiarov, ich hasenia, výbuchov a problematiku posudzovania kvality a bezpečnosti výrobkov.
Uplatnenie absolvetna:
Absolvent je platným členom vedecko-výskumných tímov v oblasti bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a v oblasti environmentalistiky. Vie sám navrhovať vedecké a inžinierske riešenia v oblasti rizík a rizikovej analýzy a ich riadenia, environmentálneho inžinierstva, bezpečnostného inžinierstva, požiarneho inžinierstva.
Garant: prof. Ing. Maroš Soldán, PhD., maros.soldan@stuba.sk
Študijný poradca: prof. Ing. Karol Balog, PhD., karol.balog@stuba.sk
Personálna práca v priemyselnom podniku
Študijný program sa zameriava na získanie vedomostí a zručností, ktoré absolventovi umožnia zvládnuť výskumné úlohy v kľúčových oblastiach priemyselného inžinierstva, s cieľom tvoriť inovatívne postupy a produkty. Študijný program je navrhnutý tak, aby rozvíjal kompetencie umožňujúce prispievať k vedomostnej báze, inováciám a tvorbe nových poznatkov a postupov. Absolvent nadobudne hlboké teoretické poznatky a metodologický základ, ktorý mu umožní viesť nezávislý výskum založený na princípoch udržateľného rozvoja, so zameraním najmä na priemyselné inžinierstvo a personálnu prácu v priemyselnom podniku. Je schopný pracovať na báze systémových vied nielen v priemyselných odvetviach, ale aj v ostatných oblastiach života spoločnosti, samostatne viesť výskum a prezentovať jeho výsledky na vedeckých fórach.
Študijný program „Personálna práca v priemyselnom podniku“ sa zameriava na získanie teoretických a praktických poznatkov založených na súčasnom stave vedy a na zvládnutie ich použitia pri výkone povolania. Program zabezpečuje nadobudnutie vedomostí a zručností z oblasti priemyselného inžinierstva, manažmentu a ekonómie (Manažment priemyselných podnikov, Exaktné metódy v riadení podnikov, Ekonómia a ekonomika) a špecificky so zameraním na personálnu prácu v priemyselnom podniku (HR nástroje pre udržateľnú výkonnosť podniku, Kreativita manažéra a jej rozvoj a pod.).
Uplatnenie absolventa:
Absolvent nájde uplatnenie na vedecko-výskumných, ale aj pedagogických pracoviskách univerzít, výskumných pracoviskách, konzultačno-poradenských spoločnostiach zaoberajúcich sa uvedenou problematikou, podnikových vývojových pracoviskách a po získaní praktických skúseností i na vrcholových manažérskych pozíciách v rôznych typoch organizácií. Absolvent, podľa riešenej témy doktorandskej práce, má predispozíciu stať sa expertom v danej oblasti.
Garant: prof. Ing. Peter Sakál, CSc., peter.sakal@stuba.sk
Študijný poradca: doc. Ing. Andrea Chlpeková, PhD., andrea.chlpekova@stuba.sk
Priemyselné manažérstvo
Študijný program sa zameriava na získanie vedomostí a zručností, ktoré absolventovi umožnia zvládnuť výskumné úlohy v kľúčových oblastiach priemyselného inžinierstva, s cieľom tvoriť inovatívne postupy a produkty. Študijný program je navrhnutý tak, aby rozvíjal kompetencie umožňujúce prispievať k vedomostnej báze, inováciám a tvorbe nových poznatkov a postupov. Absolvent nadobudne hlboké teoretické poznatky a metodologický základ, ktorý mu umožní viesť nezávislý výskum založený na princípoch udržateľného rozvoja, so zameraním najmä na priemyselné inžinierstvo, projektovanie výrobných a ekonomických systémov a procesov a pod. Je schopný pracovať na báze systémových vied nielen v priemyselných odvetviach, ale aj v ostatných oblastiach života spoločnosti, samostatne viesť výskum a prezentovať jeho výsledky na vedeckých fórach.
Schopnosti vedecky pracovať, formulovať a analyzovať problémy, navrhovať ich riešenia študent nadobudne v predmetoch Výskumná práca I.-IV. Realizovať projekty využívaním najmodernejších formálnych aparátov, experimentálnych postupov s ohľadom na svoje odborné zameranie a realizovať riešenia zodpovedajúce najmodernejším trendom vývoja vedy a techniky v daných oblastiach študent nadobudne v predmetoch Dizertačný projekt I.-VI. Spoločenské dôsledky vedeckej práce študent pochopí a osvojí si v humanitnom predmete štúdia. V predmetoch Anglický jazyk I.-III. zvládne zásady písania vedeckých článkov, prípravu posterov a vystupovanie na vedeckých konferenciách a seminároch v cudzom jazyku. Na základe uvedeného absolvent získa ucelené vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa v študijnom odbore „Priemyselné inžinierstvo“.
Uplatnenie absolventa:
Absolvent nájde uplatnenie na vedecko-výskumných, ale aj pedagogických pracoviskách univerzít, výskumných pracoviskách, konzultačno-poradenských spoločnostiach zaoberajúcich sa uvedenou problematikou, podnikových vývojových pracoviskách a po získaní praktických skúseností i vo vrcholových manažérskych pozíciách v rôznych typoch organizácií.
Garant: prof. Ing. Miloš Čambál, CSc., milos.cambal@stuba.sk
Študijný poradca: doc. Ing. Jana Šujanová, CSc., jana.sujanova@stuba.sk
Progresívne materiály a materiálový design
Doktorandský študijný program je zameraný na rozšírenie a praktické uplatnenie poznatkov z prírodovedných a materiálovo-technologických predmetov osvojených študentmi na inžinierskom stupni štúdia. Doktorandi sú zapojení do medzinárodných aj relevantných domácich výskumných projektov. V súlade s výskumnou orientáciou Ústavu materiálov, CAMBO a zameraním vlastných dizertačných prác, doktorandi navrhujú výskumné koncepty, experimentálne ich overujú na špičkových laboratórnych zariadeniach, modelujú alebo simulujú študované procesy a tvorivým spôsobom analyzujú dosiahnuté výsledky. Výstupom ich výskumných aktivít sú spravidla vedecké články v karentovaných a/alebo impaktovaných časopisoch.
Uplatnenie absolventa:
Absolvent nájde uplatnenie hlavne vo vývojových pracoviskách výrobných podnikov, ale aj vo výskumných tímoch univerzít a SAV. Sú konkurencieschopní pri získavaní „post-doc“ pozícií vo významných inštitúciách materiálového výskumu v zahraničí.
Garant: prof. Ing. Ľubomír Čaplovič, PhD., lubomir.caplovic@stuba.sk
Študijný poradca: prof. Ing. Ľubomír Čaplovič, PhD., lubomir.caplovic@stuba.sk
Strojárske technológie a materiály
Absolvent doktorandského študijného programu: Strojárske technológie a materiály v odbore 2307 Strojárske technológie a materiály má prehĺbené a rozšírené teoretické poznatky z technologických disciplín z oblasti metalurgie, progresívnych technológií beztrieskového a trieskového spracovania materiálov, poznatky z disciplín počítačovej podpory a aplikácií CA technologických systémov a simulácie technologických procesov, z automatizácie technologických procesov a možnosti ich aplikácií vo výrobných podnikoch so zohľadnením kvalitatívnych, technicko-ekonomických a ekologických aspektov rôznych typov výrob.
Absolvent ovláda vedecké metódy výskumu a vývoja výrobných procesov so základnou orientáciou na technológiu obrábania, zvárania, spájkovania, tvárnenia, zlievania ale i na tvorbu povrchov, strojársku metrológiu, montáž, tribológiu, CA technológie v strojárstve a strojov pre spracovanie kovov.
Uplatnenie absolventa:
Absolventi študijného programu: Strojárske technológie a materiály nájdu uplatnenie v špičkových výskumných, vedeckých alebo školiacich organizáciách bez ohľadu na to, či sa jedná o domáci alebo zahraničný trh práce, ako aj v priemysle na postoch špičkových vývojových pracovníkov alebo v špičkových manažérskych funkciách v oblasti riadenia výrobných oddelení so sofistikovanou výrobnou technológiou, v ústavoch Slovenskej akadémie vied, na fakultách technických univerzít a technických vysokých škôl výrobno-technologického zamerania. Okrem toho sa uplatnia v organizáciách zabezpečujúcich ďalšie profesijné odborné vzdelávanie.
Garant: prof. Dr. Ing. Jozef Peterka, jozef.peterka@stuba.sk
Študijný poradca: doc. Ing. Mária Kapustová, PhD., maria.kapustova@stuba.sk
Výrobné zariadenia a systémy
Uplatnenie absolventov 3. stupňa štúdia sa predpokladá najmä v oblasti vedy, výskumu a vývoja, v školstve, ale aj v praxi, a to predovšetkým vo výskumných a vývojových centrách firiem, či na vysoko špecializovaných miestach vo výrobe a riadení spoločností. Absolventi môžu nájsť uplatnenie ako odborníci na pozíciách, zameraných na riešenie koncepčných technických a organizačných úloh komplexnej automatizácie výrobných systémov.
Napriek skutočnosti, že štatistiky uplatnenia absolventov nie sú presne vedené, je možné konštatovať, že väčšina absolventov doktorandského štúdia sa v súčasnosti bez problémov uplatní v odbore. Niekoľko absolventov po ukončení štúdia zostalo pracovať na fakulte. Viacerí absolventi naďalej spolupracujú s ústavom, vedú záverečné práce, prezentujú novinky z praxe, poskytujú odborné prednášky na vybrané témy, pomáhajú pri zabezpečovaní exkurzií a odborných praxí študentov, podieľajú sa na rozvoji ústavu formou darov a sponzoringu a pod.
Garant: prof. h. c. prof. Ing. Karol Velíšek, CSc., karol.velisek@stuba.sk
Študijný poradca: doc. Ing. Peter Košťál, PhD., peter.kostal@stuba.sk