Prejsť na obsah
Uchádzači

Zaujíma Ťa svet atómov? Vieš, ako sú usporiadané v materiáloch? Vieš, že v kovoch sú usporiadané napríklad vo vrcholoch kocky? Vedel by si s využitím Excelu vytvoriť trojrozmerný model takejto bunky? Vojdi s nami do sveta materiálov.

Úloha:
K dispozícii máš excelovský súbor ( prílohe 1 ) s predpripravenou tabuľkou a tiež predpripraveným modelom kryštalickej mriežky materiálu. Tento model zobrazuje usporiadanie atómov v štruktúre materiálu, a automaticky reaguje na údaje, ktoré vypĺňaš v tabuľke (žlté okienka).

Tvojou úlohou je teda vyplniť priestorové súradnice atómov do prázdnych žltých okienok. Tieto atómy patria kubickej plošne centrovanej mriežke. Počítaj s veľkosťou mriežky hliníka 0,405 nanometrov (čo je veľkosť strany kocky). Následne treba zistiť, ako sa priestorové súradnice dajú prepočítať tak, aby sa správne vykreslili v rovine.

Ak si trúfneš, môžeš vytvoriť aj komplikovanejšie mriežky iných materiálov (existujú napr. hexagonálna, tetragonálna, monoklinická atď. , tieto všeobecné informácie sú dostupné na internete)

Transformačné rovnice na zobrazenie priemetu mriežky a viac informácií o mriežkach nájdeš v príloha 2.

 
Požadované výstupy:

Súťažiaci odovzdáva 1 zozipovaný súbor, ktorý musí obsahovať:

  1. Riešenie kryštalickej mriežky v .xlsx súbore
  2. Poster s uvedením najdôležitejších informácií (a modelom vytvorenej mriežky) v pdf (upraviteľný vzor posteru v .pptx nájdeš v dokumentoch na stiahnutie).

Odovzdávanie riešenia súťažnej úlohy :

sa končí dňa 15. 4. 2021 do 23:59. Do tohto termínu je teda potrebné nahrať Vaše riešenie prostredníctvom linku, ktorý Vám bude včasne zaslaný na e-mail uvedený vo Vašej registrácii.

Vyhodnotenie víťaza v sekcii Vedec:

1.Postery doručených návrhov účastníkov súťaže, ktorí splnia podmienky súťaže a sekcie Vedec budú zverejnené na FB stránke MTF.

2.Aby fungovalo zdieľanie a označenie musíš sa stať followerom FB stránky MTF (ako účastník súťaže musíš mať povolené vo FB nastaveniach možnosť označenia v príspevkoch). Ak škola, ktorú navštevuješ používa FB, môžeš ju poprosiť, aby tvoj poster z nášho FB zazdieľala na vlastnom profile (získaš viacej lajkov)

3.O víťazovi rozhodne najvyšší počet lajkov v sekcii Vedec.

4.Hlasovanie bude prebiehať 3 týždne t.j. od 19.04.2021 do 09.05.2021.

Vyhlásenie víťazov

HLASOVANIE TU

Bude oznámené v období od 17.05.2021 do 24.05.2021.

Hlavná cena:
GoPro kamera

Dokumenty na stiahnutie:

Upraviteľný vzor na vytvorenie posteru nájdeš TU.

Súhlas zákonného zástupcu ak 15.3.2021 nebudeš mať 18 rokov, nájdeš TU.

Registrácia do sekcie: https://forms.gle/nVbj5ee7J7M8vsYD7

Kontakt:

V prípade problémov pri registrácii alebo akýchkoľvek otázok k súťažia alebo súťažným úlohám napíš mail na sutaz.mtf@gmail.com do predmetu mailu napíš Vedec.

Ak sa chceš dozvedieť viac o štúdiu v oblasti výrobné technológie na MTF, klikni na:

Materiálové inžinierstvo