Oficiálne informácie k študijnému programu nájdete TU.
Študuj zaujímavý program, ktorý má pre Teba všetky predpoklady pre budúcnosť, aby si našiel uplatnenie sa v Tvojej budúcej práci s vysokou bonitou finančného oceňovania za Tvoje vedomosti.
Áno, práve študijný program výrobné zariadenia a systémy je pre Teba správna voľba, ak Ťa zaujímajú oblasti ako sú:
Bavia Ťa robotické simulácie a ich tvorba? U nás Ťa naučíme, ako na to. Chceš si overiť a otestovať Tvoje vytvorené návrhy čo najreálnejšie? My Ti to umožníme napríklad aj pomocou virtuálnej reality.
Naučíš sa od odborníkov byť dobrým konštruktérom, projektantom výrobných zariadení, robotikom, a to nielen teoreticky, ale hlavne po praktickej stránke. Do tvojho profesijného životopisu si budeš môcť doplniť, že ovládaš oblasti, ako sú:
Využívame moderné výučbové laboratóriá, najnovšie technické a softvérové prostriedky, spolupracujeme s firmami pri výučbe a svoju bakalársku a následne aj diplomovú prácu môžeš realizovať priamo u nich.
Budeš ovládať viaceré simulačné softvéry z oblasti projektovania výrobných zariadení a robotiky, ktoré budú pre Tvojich budúcich zamestnávateľov vysoko hodnotené a žiadané. Naučíme Ťa myslieť technicky a premýšľať nad veľa návrhmi aj iným pohľadom ako nad nimi rozmýšľajú iní. Tvoje skúsenosti, získané v bakalárskom stupni štúdia, môžeš rovnako rozšíriť v ďalšom pokračujúcom a nadväzujúcom akreditovanom inžinierskom stupni svojho vzdelávania na našej resp. tvojej fakulte.
Naše benefity:
Výrobné zariadenia a systémy
CIELE VZDELÁVANIA
Absolventi študijného programu Výrobné zariadenia a systémy získajú v prvých dvoch ročníkoch poznatky zo základných prírodovedných, technických a technologických disciplín, manažérstva podniku a kvality súvisiace so strojárstvom. Ďalšou oblasťou, v ktorej študenti dostanú základy je oblasť informatiky, s aplikačným výstupom v rámci používania výpočtovej techniky. Na tieto poznatky sa plynulo nadväzuje, najmä v druhom a treťom ročníku, štúdiom profilujúcich predmetov, predovšetkým z oblasti mechanizácie a automatizácie, priemyselných robotov a manipulátorov, programovacích logických automatov, častí a mechanizmov strojov, výrobnej techniky, nástrojov, prípravkov a technologického vybavenia výrobných strojov a pod., s dôrazom na praktické zručnosti a schopnosti. Vzdelávanie, zamerané na oblasť výrobnej techniky, je podporené profilovým predmetom Konštruovanie s podporou PC, ktorý je rozdelený do troch semestrov. Prepojením štúdia prírodovedných, ekonomických a manažérskych disciplín so štúdiom technických, technologických a počítačových disciplín je vytvoriť u absolventov predpoklady na čo najlepšie uplatnenie sa v praxi.
Študijný program Výrobné zariadenia a systémy poskytuje odbornú teoretickú a aj praktickú prípravu s ohľadom na stále narastajúce požiadavky z dôvodu rozvoja automatizácie strojov, výrobnej techniky, výrobných strojov a robotizácie výrobných systémov. Teoretická a odborná príprava pozostáva z vybraných častí mechaniky, pneumatiky, priemyselnej robotiky a automatizačnej techniky. Absolvent bakalárskeho stupňa je pripravovaný na to, aby komplexne porozumel súvislostiam medzi automatizovanými a robotizovanými výrobnými systémami. Odborná pripravenosť absolventa študijného programu umožňuje efektívnu odbornú komunikáciu a spoluprácu so špecialistami z odborov priemyselnej výroby. Rozsah získaných znalostí a vedomostí umožňuje absolventom ďalej sa vzdelávať, zaujímať sa o vývoj vo svojom odbore štúdiom odbornej literatúry a periodík v klasickej tlačenej ako aj elektronickej forme. Získané vzdelanie umožňuje absolventovi používať racionálne metódy techník a vedomostí. Absolvent bude mať znalosti z čítania a použitia technickej dokumentácie výrobnej techniky, ale aj samostatného vytvorenia technickej a technologickej dokumentácie.
Absolvent je schopný aplikovať nadobudnuté vedomosti a zručnosti pri samostatnom riešení pracovných problémov v strojárstve a v príbuzných odboroch, logicky mysliaci, schopný pracovať samostatne, tvorivo, rozvážne a rozhodne konať v súlade s právnymi normami spoločnosti. Je schopný pracovať v tíme, aktívne sa podieľať na organizácii a riadení pracoviska, sústavne sa vzdelávať, trvalo sa zaujímať o vývoj poznatkov v oblasti strojárstva. Je schopný používať racionálne metódy práce, uplatňovať moderné metódy, technológie, logické myslenie, samostatnosť, zodpovednosť a iniciatívu. Predpokladá sa jeho schopnosť samostatného ďalšieho rozvoja a štúdia v odbore na základe získaných vedomostí na bakalárskom stupni štúdia. Absolvent má získať vedomosti a zručnosti umožňujúce uplatnenie na pracovnom trhu v SR, ale aj v rámci EÚ či ostatného sveta.
Predpokladom dosiahnutia týchto cieľov je používanie učebných postupov a prístupov, ktoré podporujú rozvinutie vedeckého, systémového, kritického a kreatívneho myslenia prostredníctvom inovatívnych organizačných foriem výučby.
Vedomosti
Absolvent študijného programu Výrobné zariadenia a systémy:
Absolvent študijného programu Výrobné zariadenia a systémy má všeobecné strojárske vedomosti a vie:
Absolvent študijného programu Výrobné zariadenia a systémy má špecializované vedomosti, zamerané na oblasť výrobnej techniky a vie:
opísať základy a princípy navrhovania hydraulických a pneumatických mechanizmov,
Zručnosti
Absolvent študijného programu Výrobné zariadenia a systémy má zručnosti a vie:
Kompetencie
Absolvent študijného programu výrobné zariadenia a systémy má kompetencie a vyznačuje sa:
UPLATNENIE ABSOLVENTA
Indikácia povolaní
Absolvent študijného programu Výrobné zariadenia a systémy je pripravený po úspešnom ukončení bakalárskeho stupňa vysokoškolského štúdia pokračovať na nadväzujúcom inžinierskom stupni vysokoškolského štúdia. Absolvent môže pomocou získaných poznatkov a zručností priamo pokračovať v štúdiu v nadväzujúcom inžinierskom študijnom programe v odbore Strojárstvo s názvom Počítačová podpora návrhu a výroby a v module Výrobné zariadenia a systémy, prípadne v module Počítačová podpora návrhu a výroby.
Väčšina absolventov bakalárskeho študijného programu Výrobné zariadenia a systémy priamo pokračuje na inžinierskom študijnom programe Výrobné zariadenia a systémy, kde sú absolventi pripravovaní pre indikované povolania, zamerané na rôzne oblasti strojárstva vrátane automobilovej výroby. Podľa internej analýzy a externých databáz absolventov študijného programu Výrobné zariadenia a systémy ich uplatniteľnosti (https://www.trendyprace.sk/sk, https://uplatnenie.sk) sú indikované dva smery budúcich povolaní. Prvým smerom a povolaním je procesný inžinier so zameraním na automatizované výrobné systémy, ich obsluhu, logistiku, prevádzku a údržbu a druhým povolaním je projektový inžinier so zameraním na návrh, inovácie, projektovanie, konštruovanie či integráciu automatizovaných či robotických systémov, výrobných zariadení, výrobných strojov do výrobných systémov a výrobných procesov.
Procesný/Projektový inžinier vo výrobných zariadeniach a systémoch má potenciál uplatniť sa v nasledovných povolaniach podľa Sústavy povolaní https://sustavapovolani.sk/, resp. podľa národnej sústavy kvalifikácií https://www.kvalifikacie.sk/:
Uplatnenie absolventov u konkrétnych zamestnávateľov
Na základe vyhodnotenia uplatniteľnosti absolventov je možné skonštatovať, že výrazná väčšina absolventov pokračovala v inžinierskom štúdiu, pričom študijný program Výrobné zariadenia a systémy (s predchádzajúcim názvom Technologické zariadenia a systémy) za 21 rokov svojej existencie vychoval veľké množstvo úspešných absolventov, ktorí sa predovšetkým uplatnili v komerčnej sfére či niektorí z nich v akademickej sfére. Za komerčnú sféru je možné spomenúť napríklad nasledovných absolventov: Ing. Martin Krivý (absolvent v roku 2014) - Manufacturing Engineer, Volvo Cars, Gothenburg, Sweden, Ing. Denis Cintula (2019) – Projektový inžinier, DS Systems, Ing. Jakub Frťús (2019) – aplikačný inžinier, ABB, s.r.o., Ing. Marek Sedlák (2018) – Projektový inžinier, BOGE Boge Elastmetall Slovakia a.s., Ing. Ondrej Bašovský (2017) - Technical Project Coordinator, ZF Slovakia, a.s., Ing. Dávid Michal, PhD. (2016) - Co-Founder, Advanced Engineering s.r.o., Ing. Tomáš Hrudka (2015) - Project Manager, Emerson Automation Solutions, Ing. Mário Rapant (2009) - Manufacturing Engineering Final Assembly Manager, Jaguar Land Rover. Za akademickú sféru možno spomenúť pedagógov, resp. členov Rady študijného programu: doc. Ing. Roman Ružarovský, PhD. (2006), doc. Ing. Radovan Holubek, PhD. (2009), Ing. Radovan Zvolenský, PhD. (2005), Ing. Miriam Matúšová, PhD. (2000).
Relevantné zainteresované strany: Relevantné externé zainteresované strany, ktoré poskytli vyjadrenie alebo súhlasné stanovisko k súladu získanej kvalifikácie so sektorovo-špecifickými požiadavkami na výkon povolania[1]. Relevantné externé zainteresované strany uvádza každý študijný program, má aspoň poskytnuté vyjadrenia. Nie je to prípad regulovaných povolaní.
Garant: doc. Ing. Roman Ružarovský, PhD., roman.ruzarovsky@stuba.sk
Študijný poradca: Ing. Martina Kusá, PhD., martina.kusa@stuba.sk
PODAJ SI E-PRIHLÁŠKU
KLIKNI A VYBER SI MESTO, KDE CHCEŠ TENTO PROGRAM ŠTUDOVAŤ PRVÝ ROK A VYBER SI METÓDU ŠTÚDIA, V KTOREJ CHCEŠ ŠTÚDIUM ABSOLVOVAŤ
(viac info o metódach nájdeš tu)